Results 2018

Music Week

Class No Class Name Cup Awarded (Where Applicable) 1st Prize 2nd Prize
1 Folk Fiddling (Open) Dr S Garvin Cup
2 Folk Fiddling 16yrs & U
3 Violin Solo Grade 1 Tom Wilkinson 85 Megan McKay 84
4 Violin Solo Grade 2
5 Violin Solo Grade 3
6 Violin Solo Grade 4 Rebecca Kirkland 85
7 Violin Solo Grade 5 & Above
11 Wind Instrument Solo 18yrs&U David Magill Cup Cerys Plant 86 Kezia Coulter 85
11a Wind Instrument Solo 16yrs&U W P Elliott Cup Kristyn Cuddy 87 Julie-Anne Emerson 86
12 Wind Instrument Solo 14yrs & U S E Magill Cup Matthew Boyd 86 Lydia Kelly 85
12a Wind Instrument Solo 12yrs & Under Adeline Magill Cup Grace Wylie 84 Fin  Spence 83
12b Wind Instrument Solo 11yrs & U Dungannon Primary School Shield Nicole Thompson 87 Molly McAlister 86
13 Octet or less for Strings or Wind Instruments 18yrs & U Stevenson Shield Fivemiletown College Clarinet Trio 85
13a  – Octet or less fior Strings or Wind14yrs & U Fivemiletown High School Wind Band Shield Fivemiletown Primary Brass Ensemble 86 Fivemiletown Primary Woodwind Ensemble 85
14 Recorder Duet 13yrs & Over
15 Recorder Duet 12 yrs & U Jessie Dougherty/ Sophie Brodison 85 2nd=Katie Abernethy/ Mia Giles 84  and Rachael Curry/Katie Abernethy 84
16 Recorder Solo 15yrs & U
17 Recorder Solo 13yrs & U
18 Recorder Solo 11yrs & U 1st = Rachael Curry 87and Matthew Armstrong 87 2nd = Katie Abernethy 86 and Sophie Brodison 86
19 Recorder Solo 9yrs & U Henry Fulton 87 Jack Suitor 86
20 Recorder Solo 8yrs & U Recorder Cup Aaron Armstrong 86 Corin Kelly 85
21 Recorder Group 15yrs & U
22 Recorder Group 13yrs & U
23 Duet for Piano and Other Instrument
24 Senior Piano Duet Over 16yrs
25 Piano Duet 16yrs & U
26 Piano Duet 14yrs & U
27 Piano Duet 12 yrs & Under Clara Finley and Sophia Watt 86
28 Piano Duet 10yrs & Under Athénais Selve and Aristide Selve 87
29 Piano Solo 18yrs & U
30 Piano Solo 16yrs & U
31 Piano Solo 14 yrs & Under Beryl Irwin Memorial Cup Ryan McGinn 86
32 Piano Solo 12yrs & U Buick Cup Sophia Watt 85
33 Piano Solo 10yrs & U Lydia McFarland 87 Aristide Selve 86
34 Piano Solo 8yrs & U Athénais Selve 87
34a Piano Solo – Grade 1 Neve Canning 86 Elliot Hutchinson 85
34b Piano Solo – Grade 2 Athénais Selve 88 Caleb Thompson 84
34c Piano Solo – Grade 3 Aristide Selve 85 Matthew McClung 84
34d Piano Solo – Grade 4
34e Piano Solo – Grade 5 Lydia McFarland 83
34f Piano Solo – Grade 6 Laura Canning 85 2= Sophia Watt 84 and Amy McClung 84
34g Piano Solo – Grade 7
35 Senior Piano Repertoire 16 yrs & Over DM&DFA Cup + Bursary
36 Junior Piano Repertoire 15yrs & Under DM&DFA Cup
40 Piano Sight-Reading Test 14yrs & Under Aristide Selve 86 Athénais Selve 85
41 Large Instrumental Ensembles Non Competitive
44 Duet for any two voices 16yrs & Over Celina Murray and Ciara O’Hagan 88 Dion Di Maio and Laura Saunders 87
45 Senior Vocal Repertoire 16yrs & Over Overall Winner – Margaret Courtney Memorial Cup + Bursary £60 Niamh O’Neill 255
45 Overall Runner-Up Bursary £30 Hannah Ferguson 254
45 Griffiths Perpetual Cup (Soprano) Dion Di Maio
45 Tyrone Presbytery Union Cup (Operatic Solo) Dion Di Maio
45 Burns Perpetual Cup (Oratorio) Hannah Ferguson
45 Mrs Neill Memorial Cup (Lied) Niamh O’Neill
45 DM&DFA Cup (Best Tenor) Stephen Black
46 Light Operatic Solo or Song from a Show 16yrs & Over Donal MaCauley 89 Lauren Boyd 88
47 Senior Folk Song 16yrs & Over (Unaccompanied) Eileen Pierce Cup Celine Murray 87 Leah Donnelly 86
48 Lieder (Singer and Pianist together)
49 Vocal Ensemble for more than 2 voices Clare O’Hagan, Celina Murray, Ciara O’Hagan and Niamh O’Neill 88
49a Girls Solo 16yrs Burgess Cup Niamh O’Neill 85 Jenny Liu 83
50 Sacred Solo 11-15 yyrs Sapphire Bronze Statuette Orna Herron 85 Suzanne Toal 84
51 Girls’ Solo 15 yrs Elizabeth Alexander Cup Suzanne Toal 85
52 Girls Vocal Solo 14yrs Wallace Cup Katie Chambers 86 Emily Watt 84
53 Girls Vocal Solo 13yrs Dungannon High School for Girls Cup
54 Girls Vocal Solo 12yrs Megan Doherty 87 Heather McCall 86
55 Girls Vocal Solo 11yrs & U (Open) Ethel Cranston Cup Anna McQuaid 85 Mia Spence 84
56 Girls Vocal Solo 11yrs & Under (Confined) Sarah Fulton 86 2nd = Zara Mitchell  and Emily Douglas
57 Girls Vocal Solo 9yrs & U Eimear Molloy 85 2nd = Phoebe McIvor and Cara Hilley
57a Boys & Girls Vocal Solo 7yrs & U Louise Fulton 86 Amber Cardwell 84
58 Junior Vocal Repertoire Boys & Girls 12-13 yrs Holly Hutchinson 85 Jorja Wilson 84
58a Intermediate Vocal Repertoire Boys & Girls 14-15 yrs John Dunlop Memorial Cup Alexandria Lee 172 Katie Chambers 171
59 Boys Vocal Solo (Over 11yrs) Open Stevenson Cup 1928 Reuben Kelly 86
60 Boys Vocal Solo (Over 11yrs) Confined William Courtney Cup David Allam 85 2nd = Oisin Smith 84 and Reece Falloon 84
61 Boys Vocal Solo 11yrs & U (Open) Nathan Heatrick 89 Caleb Thompson 88
62 Boys Vocal Solo 11yrs & U (Confined) Patrick Hayes Cup
63 Boys Vocal Solo 9yrs & U Stevenson Cup 1928 Ruben Mehta 85 Caleb Thompson 84
64 Vocal Duet 15yrs & U Katy Heatrick/Nathan Heatrick 84
64a Song from a Show 13-15yrs Suzanne Toal 88 Jorja Wilson 86
64b Song from a Show 12yrs & Under Orna herron 88 Meghan Doherty 85
65 Folk Song (Unaccompanied) Girls 13-15 yrs Morton Cup
65a Folk Song 11-14yrs Orna Herron 88
66 Folk Song for Girls (Unaccompanied )12yrs & U Elizabeth Campbell Cup Eimear Molloy 87 Meabh Molloy 84
72 Senior School Choir 15-18yrs Lady Charlemont Cup RSD Chamber Choir 88
73 School Choir 14yrs & Under Dickson Shield RSD Junior Choir 87
74 School Choir 11yrs & U Acheson Shield Dungannon Primary School  Senior Choir 86 Killyman Primary School Senior Choir 85
75 School Choir 11yrs & U Forbes Shield Donaghey Primary School 86
76 Special Schools – Music making as you please Marie & Kenneth Adams Cup
78 Junior Song/Chorus 11yrs & Under McCord Family Shield
82 School Choir Non Competitive 11yrs & Under
83 School Choir Infants 7 yrs & Under Non-Competitive
SPECIAL AWARD CUPS – MUSIC WEEK 2018
Overall Most Promising Performer DM&DFA CUP Katie Chambers
Most Promising Young Singer ALISON MOFFETT CUP Nathan Heatrick
Most Promising Pianist MRS ANNE ISOBEL KIDD CUP Athénais Selve
Most Memorable performance in the Graded Piano Classes London College of Music Examinations Cup Ryan McGinn

Verse Speaking Week 

Class No Class Name Cup Awarded (Where applicable) 1st Prize 2nd Prize
100 TODDLERS’ CLASS WILL KENNEDY MEMORIAL CUP GRACE HARVEY 87 ROSE MCGINLEY 85
101 BOYS 5YRS CASTLECAULFIELD CUP JOEL SOMERVILLE 85 JACK ROBINSON 84
102 GIRLS CONFINED PRIMARY 1 DUNGANNON HIGH SCHOOL FOR GIRLS CUP BETHANY SAWYERS 86 HANNAH-GRACE MCCLUNG 85
103 GIRLS 5YRS OPEN RUBY ROSE MCKENNA 87 SOPHIA CUMMINGS 86
104 BOYS 6YRS KAI HARKNESS 87 SAM FERGUSON 86
105 GIRLS CONFINED PRIMARY 2 ESTHER DAVIDSON 88 LILY BRODISON 85
106 GIRLS 6YRS OPEN KATE LAVERY 86 SARAH O’DONNELL 85
107 BOYS 7 YRS ISAAC NEILL 87 JACK STINSON 86
108 GIRLS CONFINED PRIMARY 3 CATHERINE EMERSON 87 2ND = LUCY PARR  AND REBEKAH AGNEW 86
109 GIRLS 7 YRS (OPEN) AMELIA SCULLION 87 LAUREN WILSON 86
110 BOYS 8YRS EOIN SPENCE 87 2ND = TOMMY DONNELLY AND MATTHEW O’DONNELL 86
111 GIRLS CONFINED PRIMARY 4 OLIVIA KYLE 86 HANNAH CREDDIN 85
112 GIRLS 8YRS OPEN AVA TALLY 87 ELENA WATSON 86
113 BOYS 9YRS PREMIER PRINT & DESIGN SHIELD ALEX JACKSON 87 JOHN MCLERNON 86
114 GIRLS CONFINED PRIMARY 5 SARAH MCCOY 87 CHLOE FERGUSON 86
115 GIRLS 9YRS OPEN ENYA NUGENT 86 DARCIE KNOX 85
116 BOYS 10-12 YRS PAISLEY CUP CHARLIE ROBINSON 86 CAMERON BOYD 85
117 GIRLS PRIMARY 6 (CONFINED) MOLLY KEYS 88 2ND = LUCY DAVIDSON AND GABRIELLE MISCHOOK 87
118 GIRLS 10YRS OPEN LUCY DAVIDSON 87 KATIE VENNARD 86
119 GIRLS CONFINED PRIMARY 7 DUNGANNON PRIMARY SCHOOL CUP KATIE-ROSE DALY 87 SOPHIA DA PIEDADE 86
120 GIRLS 11YRS OPEN RACHEL MCGRANE 87 LOIS CARSON 86
121 GIRLS 12YRS SOROPTIMIST CUP NIAMH MCCORMICK 87
122 BOYS AND GIRLS 13YRS ALICE GRIMES 86 SIENA FENTON 85
123 BOYS AND GIRLS 14YRS JASON MCATEER 87 ELLEN BILLINGTON 86
124 BOYS & GIRLS 15YRS ANNIE FALOON 88 ANNABEL MCSATEER 87
125 BOYS AND GIRLS 16-18YRS MEGAN MCKEOWN 86
126 POEM BY IRISH AUTHOR 8YRS
126A POEM BY IRISH AUTHOR 9YRS MOLLY RAFFERTY MEMORIAL CUP JUDE CHRISTOPHER RAFFERTY 86 KATE MCRORY 85
127 POEM BY IRISH AUTHOR 10YRS GABRIELLE MISCHOOK 87 ALEXANDRA MCATEER 86
128 POEM BY IRISH AUTHOR 11YRS JOHN FAY MEMORIAL CUP LOIS CARSON 87 KRISTIN FENTON 86
129 POEM BY IRISH AUTHOR 12-13 YRS MOLLY MORRIS CUP MEGHAN DOHERTY 87 SIENA FENTON 86
130 POEM BY IRISH AUTHOR 14-15YRS COURIER CUP ANNIE FALOON 90 ANNABEL MCATEER 87
131 POEM BY IRISH AUTHOR 16YRS & OVER DR. AUSTIN LOGAN MEMORIAL CUP BETH MURRRAY 86
132 READING AT SIGHT 9YRS DM&DFA CUP KATE MCRORY 87 ALEX JACKSON 85
133 READING AT SIGHT 1OYRS MARTIN CUP GABRIELLE MISCHOOK 88 CATHERINE CLARKE 87
134 READING AT SIGHT 11-12 YRS DM&DFA CUP KRISTIN FENTON 89 2ND = PATRICK MCLERNON AND SOPHIE JEAN KNOX 88
135 READING AT SIGHT 13-14YRS HUTCHISON CUP EVE HUGHES 88 ELLEN BILLINGTON 87
136 READING AT SIGHT 15-16YRS SMALL CUP ANNIE FALOON 89 TANISHA WALLACE 87
137 RECITAL CLASS 13-14YRS PEARL DOWD CUP JOHN MCCOY 85
138 RECITAL CLASS 15YRS & OVER DM&DFA CUP + Bursary £40.00 ANNIE FALOON 87 JOHN BILLINGTON 86
139 SENIOR RECITATION MAJOR WILLIAMSON CUP
140 DUOLOGUE TWO COMPETITORS 11-13YRS ALICE GRIMES AND ANNA LAPPIN 87 VICTORIA MCGEARY AND MEGHAN DOHERTY 84
141 DULOGUE TWO COMPETITORS 14YRS & OVER DANNY WHERRY CUP
142 SPEECH FROM PLAY/BOOK 8YRS LIBBY MALLON 87 AISLING LOUGHRAN 86
143 SPEECH FROM PLAY/BOOK 9YRS ENYA NUGENT 86 LILY MCGEARY 85
144 SPEECH FROM PLAY/BOOK 10YRS GABRIELLE MISCHOOK 88 2ND = CATHERINE CLARKE AND UILLIN ELLIAN 87
145 SPEECH FROM PLAY/BOOK 11 YRS Bardic Theatre Cup RACHEL MCGRANE 87 CLARE QUINN 86
146 SPEECH FROM PLAY/BOOK 12-13YRS ACHESON CUP ALICE GRIMES 89 MEGHAN DOHERTY 88
147 SPEECH FROM PLAY/BOOK 14-15YRS T A DICKSON CUP ANNABEL MCATEER 87 ANNIE FALOON 86
148 SPEECH FROM PLAY/BOOK 16YRS &OVER
149 A SHAKESPEARE SONNET 14YRS 7 OVER ELLEN BILLINGTON 89 ANNIE FALOON 88
150 SPEECH FROM SHAKESPEARE PLAY 14yrs & Over BRANNIGAN CUP ANNIE FALOON 87 MEGAN MCKEOWN 85
151 A SONNET 14YRS & OVER EVE HUGHES 87 MIA MCCAMMON 86
152 EXTEMPORE SPEAKING 14YRS & OVER JASON MCATEER 84
153 NARRATIVE POEM OR BALLAD 13YRS & OVER McQUADE CUP EVE HUGHES 88 ANNABEL MCATEER 87
154a GROUP SPEAKING P4-P5 NON-COMPETITIVE
155 Group Speaking P6-P7 (Non-Competitive)
156 PASSAGE FROM BIBLE 10YRS KATIE VENNARD 87 HANNAH BRISTOW 84
157 PASSAGE FROM THE BIBLE 11 YRS KRISTIN FENTON 88 SARAH MCKEOWN 87
158 PASSAGE FROM THE BIBLE 12YRS MACBETH CUP BETH EMERSON 87
159 PASSAGE FROM THE BIBLE 13YRS DOYLE CUP SIENA FENTON 85 ETHAN CURRY 83
160 PASSAGE FROM THE BIBLE 14YRS AND OVER HAYDOCK CUP JOHN MCCOY 86 ELLIE CURRY 85
161 TELEVISION READER 11-12 YRS AMY MCRORY 87 REBECCA MELLON 86
162 TELEVISION NEWSREADER 13-15YRS ELLEN BILLINGTON 87
163 ENGLISH AS 2ND LANGUAGE OWN CHOICE Key Stage 1  P1-P4
164 ENGLISH AS 2ND LANGUAGE OWN CHOICE Key Stage 2  P5-p7
165 PREPARED PROSE READING 8-9 YRS ASHGROVE FLORIST CUP ENYA NUGENT 87 AVA O’DONNELL 86
166 PREPARED PROSE READING 10-11YRS MORROW CUP SARAH MCKEOWN 88 ALEXANDRA MCATEER 87
167 PREPARED PROSE 12-13YRS ANNABEL DAVIDSON 86 NIAMH MCCORMICK 85
SPECIAL  AWARD  CUPS – SPEECH AND DRAMA WEEK 2018
Late Mrs S M Cranston Cup Most Promising Performer 12yrs and over JASON MCATEER
Mrs E Barnes Cup Most Promising Performer 11yrs and under GABRIELLE MISCHOOK
Late Mrs M Crawford Cup Performer showing most promise in ‘Speech from a Play/Book’ EVE HUGHES
Erskine Perpetual Cup Most versatile Performer 12yrs and over ANNIE FALOON